Bár egyre többet foglalkozunk a vízminőség kérdésével, a keménységről ritkán esik szó, pedig az befolyásolja otthoni tevékenységeink hatékonyságát és még a család költségvetésén is érezhető nyomot hagy. Nézzük, mit érdemes tudni a témában!
Mit jelent az, hogy kemény a víz?
A természetes vizek a talajrétegeken áthaladva különböző mennyiségű ásványi anyagot oldanak magukba, tehát a víz keménysége nem más, mint a benne oldott kalcium- és magnéziumsók mennyiségének mértéke, melyet német keménységi fokban (nk°) mérünk.
A vízben lévő ásványi anyagok alapvetően nem károsak, sőt, az emberi szervezetnek szüksége is van rájuk, nem véletlen, hogy az ivóvíz keménységének szabvány szerint minimum 5 nk° értéket kell elérnie. Túlzott mennyiségben azonban már problémát okozhat a keménység.
A víz keménységi kategóriái:
- 0-7 nk°: lágy víz
- 8-14 nk°: közepesen kemény víz
- 15-21 nk°: kemény víz
- 21 nk° felett: nagyon kemény víz
Magyarországon általában kemény víz folyik a csapokból, ugyanakkor az eltérő geológiai viszonyokból adódóan a különböző régiókban nem egyforma mértékű a keménység. De mégis mi a probléma a kemény vízzel és hogyan érződik ez a mindennapokban?
Ez vár ránk, ha ilyen vizet használunk
A legszembetűnőbb és talán legbosszantóbb következmény a vízkőlerakódás, ami nem csak egyszerű esztétikai probléma. A háztartási gépekben lerakódó vízkőréteg jelentősen csökkenti azok hatékonyságát, hiszen ugyanakkora vízhőmérséklet eléréséhez több energiára van szükség.
A kemény víz hatása hónapról hónapra érezhető a villanyszámlán, de hosszú távon is nyomot hagy a családi kasszán. A készülékek élettartama csökken, miközben lassan, de biztosan a vízvezetékekben is felhalmozódik a vízkő, ami egy sor műszaki probléma okozója lehet.
A vízkő eltávolítása időigényes, az agresszív vegyszerek az egészségre és a környezetre is hatással vannak. A vízben lévő ásványi anyagok a textilszálak közé beépülve merevvé teszi a mosott ruhákat, de a kemény víz még minket sem kímél, a bőrünk szárazabbá válhat, a hajunk veszíthet fényéből.
A megoldás egyszerű kémia!
A vízlágyítás folyamata lényegében egy ioncsere-folyamatot jelent. A berendezés lelke egy speciális műgyanta, ami megköti a kemény vizet okozó ionokat, cserébe pedig nátriumionokat juttat a vízbe. A módszer hatékony, a folyamat pedig teljesen automatizált módon zajlik.
Bár egy háztartási vízlágyító berendezés jelentős kiadásnak tűnhet, hosszú távon egyértelműen megéri. A telepítést követően azonnal érezhető a változás, az energiafogyasztás, karbantartási költségek és tisztítószerhasználat csökkenése pedig a pénztárcán érezteti hatását.
Néhány praktikus tanács a vízlágyításhoz
- A berendezés kiválasztása előtt célszerű vízmintát venni és bevizsgáltatni a víz keménységét, ezen felül vegyük figyelembe a háztartás méretét és a család vízfogyasztási szokásait, ez segít dönteni a kapacitás kérdésében. Ha a határon mozgunk, inkább legyen nagyobb a kapacitás!
- Bár a berendezés teszi a dolgát magától, egy kis odafigyelés nem árt. A legtöbb modell jelzi, ha kezd kifogyni a só, mégis érdemes időről időre ellenőrizni a tartályt. Lehetőség szerint időzítsük a regenerálási ciklusokat az éjszakai órákra, amikor jellemzően nincs vízhasználat.
- Érdemes a mosószer, mosogatószer és egyéb tisztítószerek adagolását fokozatosan csökkenteni, míg megtaláljuk az optimális mennyiséget. A mosógépek, mosogatógépek esetében a kemény vízhez ajánlott mennyiség 50-70%-a is elegendő lehet, de ezt ki kell tapasztalni.
A vízlágyítás nem pusztán kényelmi kérdés, hanem egy okos befektetés, amely jelentősen javíthatja életminőségünket és csökkentheti hosszú távú költségeinket. Számoljon le Ön is a kemény víz okozta problémákkal, és ismerkedjen meg háztartási vízlágyítóinkkal!